Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.

Blog -
Rośliny wymagające – czy masz do nich odpowiednią glebę?
autor:

Czasem w sklepie ogrodniczym trudno się oprzeć, widząc egzotyczną, nietypową odmianę roślin. Kolorowa Hebe, tytoń, oryginalna szałwia błyszcząca…Najpierw kupujemy takie wymagające rośliny, a dopiero później zastanawiamy się, jak się nimi zajmować. Czy nie jest wtedy za późno?

Rośliny trudne w uprawie – co to znaczy?

Za trudne w uprawie uważa się dwie grupy roślin. Po pierwsze są to te, które wymagają dużo uwagi. Z pewnością można za takie uznać pewne gatunki róż wymagające ciągłego podlewania i przycinania czy inne kwiaty, które trzeba przesadzać, zraszać i bronić przed szkodnikami. Aby uprawiać takie rośliny, musisz mieć po prostu dużo czasu i pamiętać o najważniejszych zasadach.

Są jednak także inne rośliny uważane za trudne w uprawie. Do tej drugiej grupy zalicza się te, które mają po prostu duże wymagania glebowe. W związku z tym większości osób nie udaje się ich uprawiać. A przecież wystarczy tylko zrozumieć ich potrzeby, by cieszyć się pięknym ogrodem…

Hebe Addenda i inne rośliny kwaśnolubne

Malownicze kwiaty hebe addenda widuje się w polskich ogródkach dość rzadko. Powodem są specyficzne wymagania glebowe tej rośliny, które zniechęcają wielu ogrodników. Wymaga ona gleby kwaśnej, a nie wszędzie ziemia ma taki odczyn. Inne trudne w uprawie rośliny kwaśnolubne to:

  • goździki,
  • hortensje,
  • sasanki,
  • azalie,
  • piwonie,
  • rododendrony.

Jeśli planujesz posadzić je w szklarni, to możesz po prostu zastosować torf ogrodniczy. Przy większej uprawie wymiana ziemi nie zawsze jest możliwa, a zresztą musiałbyś ponawiać ją co roku. Tu jedynym wyjściem jest diagnostyka gleby, a następnie odpowiednie nawożenie, które poprawi jej odczyn.

Jaka gleba pod tytoń i inne rzadkie rośliny?

Problemem przy innych roślinach wymagających jest nadmiar lub niedobór konkretnego składnika odżywczego w glebie. Wtedy nie wystarczy wkopać sadzonkę w ziemię; trzeba też zrozumieć skład i strukturę podłoża, stąd opinia, że te gatunki roślin są trudne w uprawie. Np. niektóre odmiany tytoniu źle tolerują nadmiar azotu w glebie, a chryzantemy wręcz potrzebują nawożenia siarczanem potasu.

Wystarczy jednak, że poznasz te potrzeby i poświęcisz kilkanaście minut raz na kwartał, by odpowiednio nawieźć glebę. Największym mitem dotyczącym tzw. trudnych roślin jest to, że wszystkie wymagają dużo pracy i specjalistycznej wiedzy.

Jak zacząć uprawiać tzw. trudne rośliny?

Nie zniechęcaj się, nawet jeśli inni twierdzą, że dany kwiat nie wyrośnie na Twojej działce, bo jest trudny w uprawie. Problemy z tzw. wymagającymi roślinami często zależą od tego, jaką masz glebę w ogródku. Jeśli podejdziesz do uprawy świadomie, to nic nie stoi na przeszkodzie, byś wyhodował u siebie „trudne” gatunki róż, okazałe hebe addenda czy nawet egzotyczną herbatę. Zacznij od zdiagnozowania stanu swojej gleby. Na stronie diagnostykagleby.pl zamów zestaw i pobierz próbkę. Wyniki wygodnie odczytasz na smartfonie. Dowiesz się:

  • jakich składników odżywczych brakuje w glebie;
  • jak ją nawozić;
  • co najlepiej będzie rosło na ziemi, którą masz.

Dzięki temu możesz dobrać gatunki idealnie do gleby, jaką już posiadasz w ogródku i… cieszyć się egzotycznymi kwiatami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ ...

© 2024 All rights reserved diagnostykagleby.pl