Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.

Blog -
Czy w gruncie da się uprawiać bakłażany?
autor:

Bakłażany i cukinie to bardzo podobne warzywa, a jednak gdy przychodzi do uprawy, okazuje się, że diametralnie różnią się one od siebie. Cukinia rośnie niemal na każdej glebie i przy każdej pogodzie. Bakłażan jest kapryśny, chimeryczny i trudno się go uprawia poza szklarnią. A jednak da się uprawiać oberżynę w gruncie!

Bakłażan w gruncie – rozsada

Być może zaopatrzyłeś się w nasiona bakłażana, wysadziłeś je w marcu, jak podała instrukcja na opakowaniu i rozczarowałeś się, bo nic z nich nie wyrosło. To bardzo częsty błąd. Bakłażany do kiełkowania potrzebują temperatury powyżej 20 stopni. Rozsadę musisz więc przygotować w domu, najlepiej na kaloryferze w pobliżu źródła światła, lub w ogrzewanej szklarni. Próby „pędzenia” bakłażana na chłodnym parapecie, tarasie czy w tunelu foliowym wiosną są z góry skazane na niepowodzenie.

Gdy już uda Ci się go wyhodować, musisz umieścić sadzonkę w bardzo dobrze nasłonecznionym i ciepłym miejscu i pielęgnować ją aż do połowy maja. W tym czasie temperatura ani razu nie może spaść poniżej 0 stopni, bo roślinka umrze. Jeśli będzie się utrzymywać poniżej 15 stopni, to przestanie się rozwijać, co w niekorzystnych warunkach może w konsekwencji doprowadzić do gnicia lub przesuszenia.

Jaka gleba do bakłażana w gruncie?

W maju przesadzamy bakłażana na jego docelowe stanowisko, które musi być bardzo ciepłe i osłonięte od wiatru. Bakłażan należy do tej samej rodziny roślin co pomidory i papryka, więc nie sadź go na miejscu, gdzie wcześniej rosły. Bakłażan w gruncie potrzebuje dużo składników odżywczych, próchnicy i wilgoci. Gleba powinna być żyzna i przepuszczalna, by nie zatrzymywała wody, która mogłaby gromadzić się wtedy wokół delikatnych korzeni bakłażana.

Możesz nawieźć na grządkę ziemię ogrodową ze sklepu lub dobrze przerobiony kompost, by wzbogacić podłoże. Alternatywnie w czasie, gdy będziesz produkować rozsadę bakłażana, zamów badanie gleby na planowanym stanowisku. Będziesz mieć czas, by poprawić jej parametry, takie jak:

  • pH,
  • próchniczność,
  • zawartość składników odżywczych,
  • przepuszczalność.

Jeśli nie chcesz, by cenne sadzonki bakłażana obumarły w gruncie, to warto zainwestować 100 zł w zestaw Diagnostyka Gleby.

Pielęgnacja bakłażana w gruncie

Dodatkowo bakłażan w gruncie nie znosi sąsiedztwa chwastów, więc grządkę trzeba dość regularnie pielęgnować. Jeśli lato będzie ciepłe, może udać się utrzymać go w ogródku bez żadnych osłon. Jeśli jednak masz taką możliwość, przynajmniej na początku zaopatrz się w mini-tunel foliowy lub inny rodzaj prostej osłony. To znacznie zwiększy szanse na sukces uprawy bakłażana w gruncie.

Ponieważ bakłażan jest delikatnym gatunkiem rośliny, nie stosuj automatycznie nawozów, jakie wybierasz dla innych roślin. Po zbadaniu gleby dobierz tylko te składniki pokarmowe, których bakłażan potrzebuje. Takie nawożenie warto ponawiać co sezon. Za rok postaraj się uprawiać bakłażan na innym stanowisku, by nie dopuścić do wyjałowienia gleby.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ ...

© 2024 All rights reserved diagnostykagleby.pl