Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.

Blog -
Czy da się wyhodować w ogrodzie grzyby?
autor:

Czy da się wyhodować w ogrodzie grzyby?

Któż nie marzył o tym, by mieć własne kurki, kanie, albo przynajmniej pieczarki? Efemeryczne i tajemnicze grzyby mają specyficzne wymagania. Czy da się wyhodować grzyby w ogrodzie?

Borowiki, „magiczne grzyby”, smardze, kanie w ogrodzie – czy to realne?

Chyba każdy, kto zamawiał nasiona kwiatów czy warzyw przez internet, zatrzymał się z zaciekawieniem w dziale z grzybami. Ceny grzybni borowika czy egzotycznych shitake porażają, ale czy możliwość posiadania kawałka lasu w swoim ogródku nie jest bezcenna? W sklepach ogrodniczych można dostać grzybnie grzybów japońskich, ale też swojskich opieńków, kurek i koźlaków. Czy jest szansa, że grzyby w ogrodzie urosną i jaka ziemia pod grzyby zapewni plony?

Od czego zależy, gdzie wyrosną grzyby?

Popularność książek takich, jak „Sekretne życie drzew” sprawiła, że w ostatnich latach wiele osób zaczęło rozumieć, jak skomplikowanym ekosystemem jest las. Zresztą już w szkole podstawowej oglądaliśmy ilustracje, które prezentowały kolejne piętra poszycia leśnego i skomplikowany skład runa. To nie tylko sama ziemia, ale przede wszystkim mikroorganizmy, w tym bakterie i grzyby. Te ostatnie rosną dzięki procesowi mikoryzy.

I choć napisano o tym całe tomy, badacze nadal nie wiedzą, dlaczego w jednym miejscu grzybów jest bez liku, a w innym nie ma ich wcale, ani jak to się dzieje, że „grzybne” miejsce rok później jest całkowicie wolne od grzybów. Wniosek? Jest mała szansa na to, że przed domem wyrosną borowiki.

Najłatwiejsze grzyby do ogrodu – pieczarki, boczniaki, shitake

Zupełnie inaczej jest z pieczarkami. To grzyby banalnie proste w uprawie. Co więcej, można je posadzić w piwnicy czy garażu, bo nie potrzebują światła! W ogrodzie optymalne warunki będą miały obok wysokiego płotu lub pod drzewami. Pieczarki sadzi się na kurzym oborniku lub podkładzie ze słomy. To przykrywa się warstwą ziemi, na którą wystarczy tylko zaszczepić zakupioną grzybnię według instrukcji. Bardzo podobnie sadzi się boczniaki, które można sadzić na powalonych pniach drzew czy kłodach. Jeszcze prostsza jest uprawa grzybów shitake – wystarczy zaszczepiona grzybnią kostka słomy.

Jaka gleba pod grzyby w ogrodzie?

Niektórzy mimo wszystko chcą spróbować uprawy w ogrodzie szlachetnych grzybów z zarodków kupionych w sklepie. Jeśli jest choć cień szansy, że przed domem wyrosną borowiki lub kanie… to dlaczego nie spróbować? Trzeba jednak pamiętać o wysokich wymaganiach, jakie mają te grzyby. Potrzebne im są:

  • regularne podlewanie,
  • sąsiedztwo drzew, najlepiej iglastych,
  • żyzna, dobrej jakości gleba o kwaśnym odczynie.

Aby sprawdzić, czy możesz myśleć o uprawianiu grzybów w ogrodzie, zamów diagnostykę gleby. To zestaw, za pomocą którego pobierzesz próbki ziemi. Następnie dostaniesz raport, z którego dowiesz się, czy ziemia w Twoim ogrodzie nadaje się pod uprawy, jakie planujesz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ ...

© 2024 All rights reserved diagnostykagleby.pl