Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.

Blog -
Czy da się ocenić skład gleby na podstawie tego, co na niej rośnie?
autor:

Na podstawie obecności pewnych gatunków roślin możesz stwierdzić, z jaką glebą masz do czynienia. Sprawdź, czego szukać na łące lub w przydomowym ogródku i czy ta metoda zawsze jest skuteczna.

Biowskaźniki, czyli rośliny, które wskażą stan gleby

Ocena gleby na podstawie roślinności może dotyczyć zasobności w składniki odżywcze. Np. cykoria podróżnik i pokrzywa rosną tam, gdzie w glebie jest dużo azotu. Koniczyna biała, wiechlina i wyczyniec łąkowy mogą świadczyć o tym, że w glebie jest dużo fosforu. O obecności wapnia świadczy gorczyca, lucerna, ocet zwisły i szałwia łąkowa. W podobny sposób można też przekonać się o jakości wody w zbiorniku, a nawet p jej odczynie.

Rośliny, które pozwalają sprawdzić pH gleby

biowskaźniki rośliny łąkowe a ph gleby

O pH kwaśnym gleby świadczy obecność szczawiu, torfowca, wrzosu, żurawiny błotnej, fiołka trójbarwnego i koniczyny.

O pH zasadowym może informować obecność babki zwyczajnej, pokrzywy żegawki, tobołków polnych.

Na pH obojętne wskazuje obecność jasnoty purpurowej i tasznika.

Problemy z oceną stanu gleby na podstawie roślinności

Istnieje jednak kilka problemów, które mogą sprawić, że nie uda się ocenić składu gleby na podstawie tego, co na niej rośnie:

  • jeśli nie masz pewności, jak wyglądają konkretne gatunki roślin, to możesz się pomylić w ocenie stanu gleby,
  • jeśli masz do czynienia np. z opuszczonym ogrodem, to dane gatunki mogły być tam wcześniej wprowadzone wraz z nową ziemią czy odpowiednim nawożeniem – trudno będzie Ci stwierdzić na ich podstawie, jaki jest stan gleby.
  • Niektóre gatunki rosną tylko sezonowo – ich brak o innej porze roku o niczym nie świadczy…
  • istnieją biowskaźniki, które rosną np. tylko w pobliżu lasu, na określonej wysokości itp. – nie znajdziesz ich nigdzie indziej.
  • W wielu ogrodach eliminuje się pokrzywy, mniszek lekarski czy skrzyp polny, bo to chwasty – nie dowiesz się wówczas na ich podstawie, jaka jest gleba.

Jeśli zależy Ci na efekcie i nie chcesz podejmować nietrafionych prób, zdecyduj się raczej na bardziej pewne metody oceny stanu gleby.

Jak prawidłowo ocenić stan gleby?

Na stronie diagnostykagleby.pl możesz zamówić niedrogi zestaw testowy. Wystarczy, że pobierzesz i odeślesz próbkę ziemi. Otrzymasz raport, z którego dowiesz się, jakie jest pH gleby w Twoim ogródku, co możesz na niej sadzić i jak poprawić parametry. Bez zgadywania i tracenia pieniędzy na nietrafione systemy nawożenia.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ ...

© 2024 All rights reserved diagnostykagleby.pl