Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.

Blog -
Jesień – jak przygotować ogród na przyszły rok?
autor: Sonia

To Twój pierwszy rok w ogrodzie? A może po prostu nie jesteś pewien, jak przygotować ogród jesienią na nadchodzące mrozy i kolejną wiosnę? Jesień w ogrodzie to tylko pozornie martwy sezon. Wciąż możesz wykonać jeszcze sporo prac!

Kończenie letniego sezonu w ogrodzie

Nie jest tak, że wszystkie rośliny obumierają jednego dnia, dlatego możesz rozłożyć swoje prace ogrodowe jesienią nawet na kilka miesięcy. Pierwsze przestaną wydawać warzywa ogórki, po nich pomidory i w końcu warzywa dyniowate. To ułatwia stopniowe porządkowanie grządek.

Jeśli chodzi o kwiaty, to we wrześniu i w październiku można przesadzać z doniczek na miejsca stałe w ogrodzie m.in. dwuletnie malwy czy bratki. Ogród jesienią i prace związane z sadzeniem cebulek też idą ze sobą w parze. Posadź te rośliny cebulowe, które kwitną wczesną wiosną. Jeśli planujesz wysadzanie krzewów i drzewek iglastych, to również jest na to czas od początku jesieni do pierwszych mrozów. Pamiętaj, że niektóre cebulki, np. dalii czy mieczyków, jesienią przycina się, wyjmuje z gruntu, oczyszcza i umieszcza w ciemnym miejscu na zimę.

Ogród jesienią – prace związane z glebą

Bywa tak, że w sezonie nigdy nie ma czasu, by zająć się podstawami, takimi jak diagnostyka gleby. Prace w ogrodzie jesienią nie wymagają już tyle zachodu, więc to świetny moment, by sprawdzić, w jakiej kondycji jest ziemia w Twoim ogródku. Zamów zestaw, pobierz próbkę i wyciągnij wnioski z raportu, jaki od nas otrzymasz na telefon lub komputer. Znajdziesz tam gotowe zalecenia dotyczące nawożenia, dobrane do potrzeb Twojego trawnika, rabaty czy warzywnika.

Jesienią możesz nawozić grządki obornikiem, kompostem, lub specjalnie przygotowanym nawozem, jak np. nasz nawóz jesienny do trawy Bezpieczna Zima. Zalecamy jednak najpierw skontrolować stan ziemi, a dopiero potem nawozić. Da Ci to też mnóstwo czasu przed kolejnym sezonem na to, by zaplanować ogród, biorąc pod uwagę unikalne atuty Twojej gleby.

Ogród jesienią – jak zadbać przed zimą?

Jeśli masz wieloletnie rośliny ozdobne, na których Ci zależy, to zadbaj w ogrodzie jesienią o prace takie jak:

  • obłożenie delikatnych, niskich roślin gałązkami z drzew iglastych;
  • przysypanie ziemią dolnych partii róż i innych roślin zimujących w gruncie;
  • ochronienie krzaczków słomą;
  • wysypanie na rabatach kory lub trocin – gleba będzie wilgotna, ale pozbawiona chwastów, a z czasem materiał rozłoży się i jeszcze ją wzbogaci.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ ...

© 2024 All rights reserved diagnostykagleby.pl