Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.

Blog -
Zdrowa gleba – co to znaczy?
autor: Sonia

Masz ogródek i zastanawiasz się, jak sprawdzić jakość ziemi? A może słyszałeś o klasie ziemi i zastanawiasz się, co to znaczy? Z poniższego artykułu dowiesz się, co to znaczy zdrowa gleba i jak poprawić niedostatki natury w swoim ogrodzie.

Zakładanie własnego ogrodu to wspaniała przygoda. Cała ekscytacja może jednak szybko prysnąć, jeśli nie weźmiesz pod uwagę, czego potrzebują rośliny, które planujesz mieć. Szybko może się okazać, że o różach trzeba zapomnieć, trawnik nie wyrośnie tam, gdzie planowałeś, a z niektórymi warzywami może być kłopot. Chyba, że sprawdzisz najpierw jakość swojej ziemi.

Zdrowa gleba to pierwszy warunek niezbędny do zdrowych upraw.

Zdrowa gleba – definicja

Na początek warto wyjaśnić, co to znaczy: zdrowa gleba. Ziemia ogólnie składa się z substancji organicznych, wody, powietrza i składników mineralnych.

Aby gleba miała dobrą jakość, musi mieć odpowiednią strukturę i pH odpowiadające wymaganiom konkretnych roślin. Musi być też zasobna we wszystkie najważniejsze składniki pokarmowe. Taką ziemię łatwo jest uprawiać, bo jest żyzna i przepuszczalna.

Czy klasa ziemi ma znaczenie?

Jeśli wiesz, jaka klasa ziemi jest na Twoim terenie, to teoretycznie masz pewną wskazówkę co do zdrowia gleby. Bonitacyjna klasyfikacja gleb gruntów ornych to proste oznaczenie pozwalające stwierdzić, z jaką klasą ziemi masz do czynienia:

  • I klasa ziemi – najlepsza,
  • II klasa ziemi – bardzo dobra,
  • III a klasa ziemi – dobra,
  • III b klasa ziemi – średnio dobra,
  • IV a klasa ziemi – gleba średniej jakości lepsza,
  • IV b klasa ziemi – gleba średniej jakości gorsza,
  • V klasa ziemi – gleby słabe,
  • VI klasa ziemi – gleby najsłabsze.

Pozostaje więc pytanie, czy klasa ziemi ma znaczenie dla Twoich ogrodniczych ambicji?

Zła klasa ziemi? To jeszcze nie koniec świata…

W rzeczywistości jest to tylko wskazówka, sugerująca, jaka była jakość gleby w momencie jej badania. Od tego czasu gleba mogła zostać wyjałowiona przez erozję, działalność człowieka lub intensywne uprawy. Poza tym widziałeś pewnie nie raz, że dwóch sąsiadów uprawiających taką samą ziemię uzyskuje radykalnie różne efekty. Stosują przecież inne techniki: nawozy, uprawy i pielęgnacji roślin. Wreszcie weź pod uwagę, co chcesz sadzić. Zjawiskowe pola lawendy powstają w Polsce głównie na Warmii i nad morzem, gdzie gleby są piaszczyste i ubogie, ale odpowiadające wymaganiom tej rośliny. Na piaskach dobrze rosną też niektóre gatunki trawy pampasowej, aromatyczna macierzanka czy kocanka.

Jak sprawdzić jakość ziemi?

Istnieje kilka metod, które pozwalają samemu sprawdzić jakość ziemi. Do niedawna jednak królowały te mało skuteczne. W sklepach można dostać paski do sprawdzania pH gleby, ale kwaśność podłoża to nie wszystko. Poza tym takie domowe zestawy czasem zawodzą. Ambitni decydowali się na dostarczenie próbki gleby do Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. Proces jest dość skomplikowany, a po nim otrzymasz listę zawile brzmiących skrótów. NH3, SiO2, Al(OH)3 – czy wiesz, co to znaczy?

Nawet jeśli z chemii w szkole miałeś same piątki, trudno będzie Ci ocenić, co oznacza dla Ciebie konkretna ilość tych składników. Również zwroty takie, jak ziarnistość czy torfowość gleby niewiele pomogą komuś, kto dopiero zaczyna przygodę w ogrodzie. Na szczęście jest jeszcze jedna metoda na to, jak sprawdzić jakość ziemi. Wystarczy zamówić zestaw diagnostyczny na stronie Diagnostyka Gleby.

Nasza klientka podczas pobierania swojej próbki / diagnostykagleby.pl

Szybko przekonasz się nie tylko, czy masz do czynienia ze zdrową glebą, ale także dostaniesz porady dotyczące nawożenia i sadzenia roślin. Przeczytaj, jak to działa!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ ...

© 2024 All rights reserved diagnostykagleby.pl