Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.
Z uwagi na składniki pokarmowe, które są potrzebne do uprawy konkretnych warzyw, skład gleby ma duże znaczenie dla plonów. I tak:
Dodatkowo okresowo i zależnie od jakości gleby stosuje się nawozy magnezowe, siarkowe i manganowe.
Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest pH gleby. Na początek dobra wiadomość: większość warzyw uprawianych w Polsce ma podobne wymagania glebowe. Odpowiada im odczyn lekko kwaśny lub obojętny zamykający się w zakresie 5,5 – 7,2 pH. Wyjątkiem są kwaśnolubne borówki, które najlepiej owocują na ziemi o pH 4,5 i niższym. Większość roślin nie rośnie dobrze na glebach zasadowych; wyjątkiem jest brukselka i niektóre odmiany kapusty. Aby wykorzystać tą wiedzą w praktyce, najpierw musisz sprawdzić pH ziemi w swoim ogrodzie.
Jeśli na poważnie myślisz o ogrodnictwie, to już wiesz, że każde warzywo będzie miało inne wymagania glebowe.
Największym błędem w ogrodzie jest nawożenie „na oko”. Jeśli nie wiesz, jaka jest ziemia w Twoim ogródku, to w ten sposób tylko zaszkodzisz roślinom i nie poprawisz jakości ziemi w dłuższej perspektywie.
Zamiast takich eksperymentów zamów zestaw do diagnostyki ziemi. Jak sprawdzić jakość gleby w trzech prostych krokach?
Od ekspertów ze strony Diagnostyka Gleby dostaniesz wskazówki dotyczące nawożenia i porady odnośnie gatunków, które będą u Ciebie najlepiej rosły. Nie martw się, że nawożenie to dodatkowa praca – przy średnim warzywniku zajmie Ci to tylko kilkanaście minut rocznie! Czytaj więcej o tym, jaki z wiązek ma uprawa warzyw z jakością gleby na stronie lub od razu zamów swój zestaw startowy.