
Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.
Zacznijmy od zalet ziemi ogrodowej ze sklepu:
A jakie są minusy ziemi ogrodowej ze sklepu?
Torf obecny w większości rodzajów ziemi ogrodniczej doskonale utrzymuje wodę, ma głęboki kolor i świetnie wpływa na uprawę roślin. Niestety, jego wydobycie sprzyja osuszanie bagien, to prowadzi do miejscowych susz, a przecież w Polsce i tak od lat alarmuje się o katastrofalnie niskim stanie wody.
Jednak nawet pozbawiona torfu ziemia ogrodowa ze sklepu może mieć wady. Zakładając ekologiczny ogródek warzywny, rzadko myślimy o tym, że worki z ziemią musiały przebyć często setki kilometrów, by do nas dotrzeć. Na polskim rynku można nawet dostać zagraniczną ziemię ogrodową. Mówi się, że nie wozi się piasku na pustynię, ale czy kupno niemieckiej czy czeskiej ziemi ogrodniczej na przydomowe grządki nie brzmi podobnie? Oczywiście wszystko zależy od skali, ale warto to przemyśleć, zakładając ogród.
Ziemia ogrodnicza ma swoje zastosowanie i liczne zalety. W uprawie szklarniowej czy na balkonie jest wprost nieoceniona. Nie ma jednak sensu „zawracać kijem Wisły” i całkowicie wymieniać ziemi w swoim ogrodzie za pomocą drogiego podłoża z worków. To nie rozwiązuje problemu jakim jest jakość gleby, a za rok czy dwa całą tą drogą procedurę trzeba powtórzyć.
Przy uprawie z myślą o zysku (kwiaty, warzywa) to się zupełnie nie opłaca. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem byłoby zadbanie o poprawę jakości ziemi, jaką już masz w ogrodzie. Może się okazać, że jest niezła, a kilka prostych zabiegów w ciągu roku doprowadzi ją do idealnej kondycji. A może wyniki analizy diagnostycznej gleby zainspirują Cię do sadzenia konkretnych gatunków, które pasują do posiadanych warunków glebowych? Wszystko to jest lepsze, niż wysypywanie w ogrodzie ton ziemi z foliowego worka gdy nawet nie wiesz, jaka jest jakość Twojej gleby. Szczegóły sprawdź tu.