Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.

Blog -
Projekt ogrodu a rzeczywistość – co może pójść nie tak? 🤷
autor:

Planowanie ogrodu to chyba najprzyjemniejszy moment, na który można sobie pozwolić jeszcze przed kupnem domu czy działki. Śmiałe wizje na papierze sprawiają, że jakoś łatwiej jest znieść czas oczekiwania na ogród… Zderzenie z rzeczywistością już po rozpoczęciu nasadzeń bywa jednak brutalne.

Jak zaplanować ogród, by wszystko się udało?

Programy i aplikacje pozwalają dziś zaplanować ogród tak, jak robi to profesjonalny architekt krajobrazu i to zupełnie za darmo. Siedzenie wieczorami z kartką, ołówkiem i magazynem ogrodniczym też może być przyjemne… Najpierw pojawiają się luźne pomysły, następnie klarują się strefy (ogród różany, trawnik, warzywnik…), a w końcu planujesz nawet, jakie kwiaty znajdą się na poszczególnej rabacie. Gdy po miesiącach przygotowań nadchodzi czas pierwszych nasadzeń, pojawiają się problemy. Róże marnieją na nieodpowiedniej glebie, warzywa nie chcą rosnąć w cieniu, a śmiałe plany trzeba zacząć modyfikować. Ale tak nie musi być.

Planowanie ogrodu krok po kroku

Aby planowanie ogrodu zakończyło się pełnym sukcesem, zacznij po kolei od następujących kroków:

  • ocena nasłonecznienia działki

O tym kroku najtrudniej jest zapomnieć, bo ilość słońca na działce oceniamy zwykle jeszcze przed jej zakupem – nawet, gdy nie planujemy ogrodu. Mimo wszystko przyjrzyj się swojej ziemi jeszcze raz i oceń, gdzie jest północ i południe, które strefy są najbardziej osłonięte od wiatru, a w którym miejscu najlepiej będą czuły się rośliny, które lubią cień (konwalie, paprocie).

  • ocena wilgotności i żyzności gleby

To również do pewnego stopnia da się ocenić na pierwszy rzut oka. Jeśli masz oczko wodne, a na jego brzegach nieomal zapadasz się w ciemną, mokrą ziemię podczas spaceru, to masz tam do czynienia z żyzną glebą. Niektóre gatunki dobrze znoszą podmokłe tereny. Liliowce, kaczeńce, jaskry – to właśnie tam jest miejsce na te wspaniałe rośliny. Jeśli z kolei jasny piasek przesypuje się między palcami, to masz do czynienia z suchą, mało żyzną glebą. Możesz posadzić na niej aromatyczną lawendę, macierzankę lub urocze kocanki. Drugim wyjściem jest rozpoczęcie zabiegów, które poprawią nieco strukturę i jakość gleby.

  • sprawdź pH i zasobność w składniki odżywcze

Najtrudniej ocenić na pierwszy rzut oka pH i zasobność gleby w składniki odżywcze. Istnieją wprawdzie tzw. biowskaźniki, czyli rośliny, które świadczą o takim czy innym składzie gleby, ale dość trudno na ich podstawie wyciągać pewne wnioski. Profesjonalna analiza gleby pozwoli Ci ocenić na długo zanim założysz ogród, jakie gatunki będą w danym miejscu dobrze rosły i co możesz zrobić, by poprawić stan podłoża.

Dane płynące z tych analiz nanieś na swój plan ogrodu. Teraz masz już jasność i wiesz, gdzie mogą rosnąć rośliny, które dobrze czują się w cieniu a gdzie będzie idealne miejsce pod skalniak.

Diagnostyka gleby a planowanie ogrodu

Dla wielu osób to zaskoczenie, że planowanie ogrodu powinni zacząć od diagnostyki gleby. Potraktuj to jednak jako dobrą wiadomość. Próbki ziemi możesz zebrać jeszcze zanim założysz ogród. Dowiesz się, jak nawozić ziemię, by dawała obfite plony i będziesz miał czas na to, by wszystko dokładnie przemyśleć. Gdy już wejdziesz na swój teren wyposażony w sadzonki i szpadel, pozostanie już tylko cieszyć się pierwszymi chwilami w ogrodzie…

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ ...

© 2024 All rights reserved diagnostykagleby.pl