Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.
Własny Rodzinny Ogród Działkowy ma prawie milion Polaków. W ostatnim roku przybyło wielu młodych działkowiczów. W pierwszym roku nie wszystko udaje się im wyhodować tak, jakby sobie wyobrażali. Dlaczego tak się dzieje?
Grill na działce to dla pokolenia Polaków synonim wypoczynku. Młodsi do niedawna woleli zagraniczne wakacje. W czasie pandemii przekonali się jednak do tego, że zakładanie ogrodu na działce to bezbłędna lokata kapitału i pomysł na spędzanie czasu, odporny na światowe kryzysy. Jednych przyciąga perspektywa własnych pomidorów, inni marzą o samodzielnie wyhodowanych różach. Szczęśliwcy mają działki po rodzicach lub dziadkach, a pozostali polują na przydział na wolnym rynku.
Wiele osób z entuzjazmem ruszyło na swoją działkę, by po kilku miesiącach zrozumieć, że ogrodnictwo nie jest takie proste, jak się wydawało. Podstawowe pytanie większości osób brzmi: skoro mam identyczną ziemię jak sąsiedzi, to dlaczego u nich rosną bujne róże i ogórki, a u mnie – nie? To szczególnie frustrujące dla pokolenia młodych ogrodników, którzy często zaczynają od zakupu najdroższych nasion, najlepszego sprzętu ogrodniczego i najbardziej nowoczesnych gadżetów. A mimo to wyrastają im tylko żylaste rzodkiewki!
Mówi się, że u sąsiada trawa zawsze jest bardziej zielona. W przypadku ogródków działkowych tak często rzeczywiście jest. Z czego biorą się te różnice?
Większości tych rzeczy da się nauczyć z czasem. Jest jednak jeden aspekt związany z zakładaniem ogrodu na działce, o który najlepiej zadbać od razu, by cieszyć się plonami już w pierwszym roku.
Czy wiesz, że możesz zamówić profesjonalną diagnostykę gleby już za ok. 100 zł? Pobierz próbkę ziemi na swojej działce. W wygodnej formie PDF na telefon dostaniesz podsumowanie odczynu, żyzności i zawartości składników odżywczych w Twojej glebie. Wyposażony w tę wiedzę, masz dwa wyjścia.
Po pierwsze – sprawdź, jakie gatunki rosną najlepiej na danej ziemi o określonym pH. Możesz się zdziwić – niektóre bardzo atrakcyjne rośliny preferują tzw. trudne warunki glebowe. Np. lawenda rośnie na piaskach, a borówka w ziemi o kwaśnym odczynie. Jeśli mimo wszystko nie chcesz ograniczać się do kilku wybranych gatunków, od razu podpowiemy Ci, jakich możesz użyć nawozów, by poprawić jakość swojej gleby. Zacznij wiosną, a zdążysz zebrać pierwsze warzywa i kwiaty ze swojego ogrodu jeszcze w tym roku.