Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.

Blog -
Plantacja borówek – dobry biznes, ale początki są trudniejsze, niż myślisz
autor: sonia

Jeśli chcesz założyć plantację borówek, to warto zacząć… jak najwcześniej! Eksperci wyliczają, że pełnię produktywności krzaki osiągają dopiero w 6-7 lat od posadzenia. Nie ma więc na co czekać. Najpierw jednak sprawdź, czy to rzeczywiście dobry pomysł na biznes.

Plantacja borówek – dobry pomysł na biznes?

W wyliczeniach na potrzeby biznesplanów dla plantacji borówek można przeczytać, że plon oblicza się w przeliczeniu na jeden krzak, a następnie – na hektar. I tak z jednego krzaka w ok. 6 lat po zasadzeniu można uzyskać średnio 3-6 kg owoców w sezonie. Natomiast na hektar będzie to ok. 10 ton.

Wszystko to przy założeniu, że świadomie dobrałeś odmianę do swojej ziemi, a ziemia została w prawidłowy sposób przygotowana. Poza nawożeniem czy podlewaniem plantacji już w toku pracy, kluczowe jest zadbanie o podstawę, czyli odpowiednie warunki dla roślin. W ten sposób zaoszczędzisz na sadzonkach, bo im gorsze warunki glebowe, tym mniej z nich się przyjmie. W większości źródeł pada bazowa kwota inwestycji w plantację borówek na poziomie 70 – 100 tys. zł za hektar.

Jaka gleba pod borówki i kiedy to sprawdzić?

Biorąc pod uwagę wydatki, jakie wiążą się z posadzeniem choćby hektara plantacji borówek, warto dobrze zastanowić się przed podjęciem decyzji. Najłatwiejszym i najtańszym testem jest diagnostyka gleby. Już za ok. 100 zł możesz poznać żyzność, skład, a przede wszystkim pH swojej gleby. Borówki są znane ze specyficznych wymagań. Wymagają gleby o pH 3,8 – 4,8, podczas gdy w Polsce większość gleb ma odczyn w zakresie ok. 5 – 6 pH.

Przy lekko kwaśnym odczynie gleby można liczyć na niższe plony borówki, podczas gdy przy pH 6 plantacja borówki już w ogóle nie wyda owoców.

To dobrze obrazuje, dlaczego zakładanie upraw bez świadomości tego, jaka gleba pod borówki jest najlepsza, wiąże się z olbrzymim ryzykiem.

Wszyscy sąsiedzi w okolicy mają plantacje borówek u siebie? Mimo wszystko zbadaj swoją glebę. Możliwe, że za jednym plantatorem poszli inni, ale każdy z nich dodatkowo zakwasza u siebie ziemię’, bo jej odczyn nie odpowiada borówkom. Najlepiej byłoby zamówić zestaw diagnostyczny i dopiero na tej podstawie podjąć decyzję.

Gleba pod borówki ma nieodpowiedni odczyn. Co robić?

Jeśli gleba pod borówki ma nieodpowiedni odczyn, to jeszcze możesz to zmienić! Wystarczy zadbać o prawidłowe nawożenie, nawodnienie i pielęgnację. Zamiast borówki możesz też zdecydować się na podobną roślinę, która będzie miała u Ciebie idealne warunki. Np. jagoda kamczacka najlepiej rozwija się w glebie o pH 5,5 – 6.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ ...

© 2024 All rights reserved diagnostykagleby.pl