Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.

Blog -
O potasie, czyli jaka ziemia do pomidorów?
autor: Sonia G

Czy słyszałeś o tym, że pomidory są bardzo zdrowe, bo zawierają potas? Pobierają go z ziemi, więc potrzebują wyjątkowo dużo tego składnika. Ale to nie jedyny warunek, który powinna spełniać dobra ziemia do pomidorów.

Ziemia do pomidorów – składniki odżywcze

W ziemi do pomidorów na każdy m3 powinno przypadać:

  • 0,15 – 0,25 g azotu,
  • 0,8 – 0,15 g fosforu,
  • 0,3 g potasu,
  • 1,5 – 2 g wapnia.

O niedoborze tych składników możesz się przekonać już po posadzeniu krzaków.

Czy wiesz, jaka ziemia do pomidorów gruntowych?

Np. niedobór wapnia objawia się suchą zgnilizną wierzchołków pędów, a przy niedoborze potasu rośliny żółkną, a w końcu usychają.

Żyzność, wilgoć, rodzaj – jaka ziemia do pomidorów?

Dla pomidorów ważna jest też struktura gleby. Powinna ona być żyzna, przepuszczalna i dobrze uprawiona. Pomidory to wysokie i rozłożyste rośliny, a więc mają równie rozbudowany system korzeniowy, który musi utrzymać ten ciężar. W gliniastym ani piaszczystym podłożu pomidor nie wzrośnie.

PH gleby do pomidorów

Pomidory dobrze rozwijają się w glebie o odczynie 6-6,5. To neutralne pH, a więc pomidory da się uprawiać w towarzystwie większości innych warzyw, które też mają podobne wymagania.

Pomidory tylko w szklarni? Niekoniecznie! / www.diagnostykagleby.pl

Jednak weź pod uwagę, że w Polsce aż 40-50 proc. gleb to ziemie kwaśne. Na takich pomidory mogą nie urosnąć. Sprawdź więc pH ziemi do pomidorów, zanim je posadzisz.

Jak poprawić jakość ziemi pod pomidory?

Aby poprawić jakość ziemi do uprawy pomidorów, przede wszystkim musisz ją najpierw poznać. W tym celu wykonaj Diagnostykę Gleby dzięki zestawowi dostępnemu na stronie. To bardzo ważne, by nie próbować nawozić bez poznania składu gleby. Przecież nawet nie wiesz, czy Twoja ziemia nadaje się do uprawy tych warzyw, czy nie.

Chcesz mieć takie pomidory? Zobacz, jaka ziemia do pomidorów >>>

Może być tak, że jest zbyt kwaśna, a Ty ją jeszcze zakwaszasz, bo nie chcesz, żeby była za bardzo zasadowa… Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zamówienie raportu, który w prostych słowach wyjaśni, jaka ziemia do pomidorów jest odpowiednia i co musisz zrobić, by taką samą uzyskać w swoim ogrodzie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ ...

© 2024 All rights reserved diagnostykagleby.pl