Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.

Blog -
Grządki podwyższane, a może jednak uprawy w gruncie? Co jest bardziej eko?
autor: Sonia

Grządki podwyższone są bardzo modne. Wywołują natychmiastowe skojarzenie z ekologicznym ogrodem i zdrowym stylem życia. Mają wiele plusów bo można je założyć nawet na balkonie, tarasie czy… dachu. Jak robić grządki podwyższone, a kiedy jednak lepiej będzie postawić na inne metody?

O co chodzi w grządkach podwyższonych i jak je zrobić?

Tradycyjna uprawa to przekopywanie ziemi szpadlem lub oranie traktorem, a następnie sadzenie do gruntu. Ostatnio na fali modnej permakultury coraz więcej osób eksperymentuje, nie mając pola, za to posiadając mały spłachetek ziemi w mieście.

Wystarczy przez chwilę posłuchać Charlesa Dawdinga czy Seppa Holzera, by zachwycić się tym podejściem. Niestety, jak to zwykle bywa z modami, sens gubi się czasem wśród kolejnych teorii i odsłon bazowego pomysłu. Czy zawsze grządki podwyższone będą najlepszym możliwym rozwiązaniem?

Grządki podwyższone – warstwy

Przyjrzyjmy się, jakie warstw grządki podwyższone powinny zawierać. Już tu zaczyna się problem, bo ilu ekspertów, tyle pomysłów. Na spodzie może być karton, darń lub siatka, następnie – gałęzie, trociny lub słoma, a dalej: kompost, resztki roślin lub obornik. W niektórych podejściach ziemię dosypuje się na wierzch, a w innych stanowi jedną ze środkowych warstw grządki podwyższonej.

Czasem różnice wynikają ze zwykłych pomyłek. Innym razem to, co sprawdza się w poradniku wydanym w ciepłej Kalifornii, nie ma zastosowania w polskim klimacie. Niekiedy bazowy pomysł jest dobry, ale braki w materiale, zbyt cienkie warstwy lub złe proporcje składników sprawiają, że na takiej grządce nic nie rośnie. Dodatkowo grządka podwyższona ma poprawiać właściwości gleby, którą już masz w ogrodzie, więc musisz dobrać warstwy do realiów.

Poza tym nie traćmy z oczu idei, która stoi za grządkami podwyższonymi. Jeśli rzeczywiście Ty lub ktoś w okolicy macie dużo własnego kompostu lub dobrej ziemi ogrodowej, to jak najbardziej warto eksperymentować z takimi grządkami. Jeśli jednak realizacja tego ekologicznego pomysłu będzie opierać się na wyparzonej ziemi ogrodowej, korze i torfie ze sklepu, to chyba lepiej poszukać bardziej naturalnych – i tańszych – rozwiązań.

Jakie zrobić grządki: podwyższone czy zwykłe?

Grządki podwyższone świetnie sprawdzają się, gdy:

  • nie masz wyjścia – chcesz mieć kawałek pola na dachu domu czy tarasie;
  • masz dostęp do materiałów – zyskasz darmowy ogród z własnego kompostu, gałęzi i desek;
  • nie masz zaufania do jakości gleby – jeśli ziemia może być zanieczyszczona, jest bardzo kamienista lub są z nią inne wyraźne problemy, oszczędzisz nerwy, budując podwyższone grządki.

Jeśli jednak grządki podwyższone miałyby opierać się na gotowcach ze sklepu, a masz własny kawałek ziemi, to bardziej opłacalne może być posadzenie roślin w gruncie. Ale nie od razu! Najpierw:

  • pobierz próbkę ziemi;
  • zamów Diagnostykę Gleby;
  • pobierz raport w PDF;
  • sadź to, co na pewno u Ciebie wyrośnie lub nawoź ziemię za pomocą składnika, który jest najbardziej potrzebny.

Dzięki temu uzyskasz coś, czego nie dadzą Ci podwyższone grządki – coraz bardziej zdrową z czasem glebę, w której bujnie rosną warzywa i kwiaty bez konieczności wznoszenia dodatkowych konstrukcji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ ...

© 2024 All rights reserved diagnostykagleby.pl