Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.

Blog -
Gliniasta gleba w ogrodzie – plusy, minusy i jak sobie z nią radzić?
autor: Sonia

Glina ma wiele zalet, ale nie wszystkie rośliny będą dobrze rosły w takim podłożu. Co sadzić na glebie gliniastej i jak ją ulepszyć, by bardziej odpowiadała potrzebom roślin?

Wady i zalety gliniastej gleby

Jeśli widziałeś kiedyś po suszy spękaną, pokrytą bruzdami skorupę ziemi, to pewnie miałeś do czynienia z glebą gliniastą. Przy optymalnych warunkach ujawnia swoje zalety, takie jak spora zawartość składników odżywczych. Jeśli jednak jest za mokro, to większość roślin zgnije w takim podłożu. Gdy z kolei będzie sucho, gleba pokruszy się i popęka, uszkadzając korzenie.

Gleba gliniasta jest jedną z bardziej charakterystycznych. Jeśli namoczysz trochę ziemi, i zamiast piasku czy czarnej gleby masz do czynienia z brudzącą ręce masą, którą łatwo można formować, to masz glebę gliniastą w ogrodzie. Aby mieć pewność, zleć diagnostykę gleby. Wystarczy, że pobierzesz próbkę i odeślesz ją pod wskazany adres. Gleba gliniasta może mieć swoje plusy, jeśli jest bogata w składniki odżywcze i dobrze uprawiona. Jeśli nie wiesz, z jaką ziemią masz do czynienia, koniecznie ją przebadaj i zaplanuj świadomie rośliny do gliniastej gleby.

Gleba gliniasta – co sadzić?

Większość roślin nie lubi gleb gliniastych. Typowe dla takich warunków gatunki od razu zdradzają, że w ogrodzie jest wilgotne, ciężkie podłoże. To m.in.:

  • kosaciec żółty,
  • kaczeniec,
  • tatarak,
  • dereń biały,
  • kalina koralowa,
  • leszczyna,
  • cis,
  • cyprysik,
  • ostrokrzew.

Jak widać, da się stworzyć atrakcyjne poszycie ogrodu, gdy już wiesz, co sadzić w glebie gliniastej. Możesz oczywiście wpłynąć też na jej charakter nawożeniem i dodatkami, a także zabiegami pielęgnacyjnymi.

Gleba gliniasta – jak ulepszyć?

Sadzenie roślin w glebie gliniastej bez żadnego jej przygotowania będzie niemożliwe. Jeśli masz do dyspozycji pług lub glebogryzarkę, to możesz uprawiać ziemię na kilkadziesiąt centymetrów w głąb bez większego wysiłku. Jeśli nie, użyj wideł lub ostrego szpadla do przekopania ziemi. Spulchniona gleba gliniasta jest o wiele łatwiejsza w uprawie, a rośliny będą mogły się lepiej rozwijać, gdy wokół korzeni będzie nieco powietrza. Przy mniejszych rabatach dobrze byłoby przemieszać tak wzruszoną warstwę gleby gliniastej z piaskiem. To znacznie zwiększa ilość gatunków kwiatów czy warzyw, jakie można uprawiać, bo uzyskasz w ten sposób przepuszczalną, dość bogatą w składniki odżywcze glebę. Jeśli będziesz ją regularnie nawoził, zyskasz dobre warunki, a co za tym idzie – obfite plony.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ ...

© 2024 All rights reserved diagnostykagleby.pl