Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.

Blog -
Dlaczego nie sadzi się pomidora z ogórkiem, a grochu z cebulą?
autor: Sonia

Czy słyszałeś kiedyś, by nie sadzić obok siebie pomidora z ogórkiem lub grochu z cebulą? Zastanawiasz się może, czy to tylko kolejny ogrodniczy mit, czy ważna zasada, od której będzie zależało powodzenie Twoich upraw? Podpowiadamy!

Płodozmian i uprawy współrzędne

Niektórym myli się pojęcie płodozmianu i upraw współrzędnych.

  • Płodozmian to wymiana gatunków na danym polu czy rabacie rok po roku, by nie dopuścić do wyjałowienia gleby.
  • Uprawa współrzędna to sadzenie obok siebie konkretnych warzyw, które działają na siebie dobroczynnie.

Te dwie techniki są ze sobą zbieżne w jednym punkcie, a mianowicie wtedy, gdy chodzi o sadzenie ze sobą roślin należących do tej samej rodziny. Nie sadzi się ich rok po roku ani w kolejnych najbliższych latach, bo pobierałyby te same składniki odżywcze z gleby.

Lepiej też nie sadzić wyłącznie tego samego na dużych areałach, bo szkodniki czy choroby, które atakują jedną roślinę, będą też groźne dla wszystkich jej krewnych. Jeśli nie jesteś pewien, jak zastosować te skomplikowane techniki, zacznij w prosty sposób: zamów diagnostykę gleby. To pozwoli Ci prawidłowo rozplanować płodozmian, jak i uprawy współrzędne, biorąc pod uwagę, którego składnika faktycznie brakuje w glebie. Alternatywnie możesz po prostu sięgnąć po wartościowe nawozy i uzupełnić braki minerałów. Wówczas nie musisz już stosować takich technik.

Dlaczego nie sadzi się ogórków obok pomidorów? I inne pytania

Większość z osób zna zasadę, by nie sadzić obok siebie pomidorów i ogórków. A to dopiero czubek góry lodowej! Wiesz już, z czym nie sadzić pomidorów, ale co uprawiać obok nich? Świetnie sprawdza się bazylia. Z kolei marchewka dobrze rośnie obok cykorii, grochu i szpinaku, a truskawki – z burakami, cebulą i grochem.

Poza tymi zasadami dotyczącymi upraw współrzędnych, pamiętaj też, że rośliny korzeniowe wszystkie potrzebują dużo miejsca pod ziemią i będą pobierać podobne składniki z gleby w tym samym momencie. Dlatego sadź je raczej obok owoców czy warzyw liściastych, które nie będą z nimi konkurować. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze termin zbiorów. Sadząc wczesne, średnie i późne odmiany, możesz tworzyć płodozmian nawet kilkakrotnie w ciągu jednego roku. Jak widać, to nie tylko prosta zależność dotycząca tego, z czym nie sadzić czosnku czy ogórków, ale cała sztuka, oparta na uważnym planowaniu.

Zioła, kwiaty i owoce w uprawie współrzędnej

Uprawy współrzędne dotyczą też ziół czy kwiatów. Zioła zawierają liczne związki antybakteryjne, przeciwwirusowe i preciwgrzybowe. Oddziałują one nie tylko na ludzi czy zwierzęta, ale też na inne gatunki roślin! Dlatego czosnek czy inne aromatyczne zioła można sadzić nawet obok róż czy lawendy, by zabezpieczyć je przed szkodnikami. Co ciekawe miętę należy sadzić obok pokrzywy i krzewów owocowych. Ogród różany uzupełniony o rozmaryn nie tylko będzie upajająco pachniał i wyglądał, ale też pomoże ograniczyć zabiegi pielęgnacyjne wokół róż.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ ...

© 2024 All rights reserved diagnostykagleby.pl