Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.

Blog -
Czy musisz wymieniać ziemię, projektując nowy ogród?
autor: Sonia G

Projektowanie ogrodu krok po kroku zaczyna się od całkowitej wymiany gleby. Czy to jedyny sposób, by móc sadzić dowolne gatunki i cieszyć się zadbanym ogrodem?

Jak wygląda projektowanie ogrodu krok po kroku? Zwykle nie zastanawiamy się nad tym, widząc kaskady kwiecia i urocze warzywniki. Tymczasem początki zazwyczaj nie wyglądają jak z obrazka.

Jak zaprojektować ogród od zera?

Na miejsce przyjeżdżają ciężkie wywrotki wypełnione glebą. Wymiana ziemi w ogrodzie to standardowa procedura, bo pozwala od ręki sadzić dowolne gatunki, bez kultywacji, przekopywania i nawożenia. Ale czy to jedyne rozwiązanie?

Alternatywa dla wymiany ziemi w ogrodzie

Coraz więcej osób zaczyna czuć się źle, widząc, jak wygląda projektowanie ogrodu krok po kroku. Jeśli nowa ziemia do ogrodu pochodzi z okolicy, to takie rozwiązanie ma sens. Ale już zwożenie ziemi ogrodniczej workami ze sklepu wydaje się w sprzeczności ze zrównoważonym, zielonym stylem życia… który przecież chce osiągnąć większość właścicieli ogrodów, gdy planuje swoje ciche zakątki.

Chcesz mieć ogród jak z obrazka?

Te same pytania zadają sobie projektanci i architekci krajobrazu. Coraz częściej współpracujemy z nimi, pokazując, jakie szanse daje odpowiednia Diagnostyka Gleby.

  • Projektujesz ogród w bardziej zrównoważony sposób – pracujesz z tym, co masz.
  • Poprawiasz stan gleby w dłuższej perspektywie, zamiast co kilka lat wymieniać ziemię na grządkach.
  • Minimalizujesz koszty.

Jedynym minusem rozpoczęcia projektowania ogrodu krok po kroku od diagnostyki gleby jest czas, którego potrzeba nieco więcej, niż przy tradycyjnym podejściu. Jeśli go nie masz, to rzeczywiście „zwykły” model wymiany ziemi w ogrodzie sprawdzi się lepiej. Gdy jednak inwestor daje Ci nieco więcej czasu, to zdecydowanie warto postawić na przyjazne środowisku, zrównoważone rozwiązanie.

Sprawdź, jaką masz glebę w szklarni, na polu lub w ogródku.

O ile możesz zacząć projektowanie ogrodu wiosną, to już po kilku tygodniach osiągniesz pierwsze efekty prawidłowo przeprowadzonej diagnostyki gleby. A koszty? Wszystko to w cenie zaledwie ok. 100 zł. Poznanie składu gleby pozwoli Ci trafniej dobrać gatunki, które będą świetnie rozwijały się w danych warunkach glebowych. Jeśli Twoja wizja jest inna, dobierzesz pielęgnację, która zajmie tylko ok. 20 minut na kwartał, a całkowicie odmieni skład i możliwości, jakie daje gleba.

Plusy pozostawienia gleby na swoim miejscu

To wiele korzyści, których nie daje ziemia ogrodowa ze sklepu czy z wywrotki:

  • nie ma ryzyka „zawleczenia” obcych gatunków, pestycydów, chorób i insektów wraz z wymianą ziemi w ogrodzie;
  • możesz projektować ogród krok po kroku, biorąc pod uwagę naturalne warunki glebowe – np. lawenda na piaskach, krzewy owocowe pod konkretne składniki obecne w glebie itp. To naturalne podejście zamiast ciągłej walki.
  • Ziemię ogrodową ze sklepu też musiałbyś nawozić i uprawiać pod wymagania konkretnych roślin. W proponowanym przez nas modelu nawozisz tylko ziemię, którą już masz na działce.

Dzięki temu projektowanie ogrodu krok po kroku staje się prostsze, a efekt cieszy oko naturalnością.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ ...

© 2024 All rights reserved diagnostykagleby.pl