Skorzystaj z promocji! Kup zestaw za 129 zł zamiast 149 zł.

Blog -
Czy masz rękę do roślin? Uwierz, że tak!
autor: Sonia

Początkujący ogrodnicy czasem smucą się, że brak im talentu. Z zazdrością patrzą na znajomych, których ogrody tryskają zielenią. Skąd te różnice? Tylko pozornie chodzi o dar, czyli tak zwaną „rękę do roślin”. Tak naprawdę większość zależy tu od czynników, na które masz wpływ.

W badaniu CBOS z 2010 roku dotyczącym czasu wolnego 19 proc. Polaków wskazało, że w wolnych chwilach pracuje w ogrodzie. W dobie pandemii odsetek ten jeszcze się zwiększył. Nasiona, poradniki ogrodnicze i nawozy znalazły się na szczycie list zakupowych tych, którzy nagle mieli więcej czasu wolnego lub musieli ograniczyć się do wakacji na działce zamiast prawdziwych wczasów.

Ogród nie wygląda, jak u sąsiada?

Niektórzy jednak szybko porzucili zapał, widząc, że ich ogród nie wygląda, jak u sąsiada.

Brak rezultatów ciężkiej pracy włożonej może przygnębiać. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jedni mają zadbane ogródki i obfite plony, a u innych nic nie rośnie, zupełnie jakby nie mieli tak zwanej ręki do roślin?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, zastanówmy się najpierw, co jest potrzebne do rozwoju roślin.

  • Woda,
  • słońce,
  • dobra gleba,
  • czas.

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że bez tych czterech czynników nie sposób wyhodować okazałych róż czy marchwi. Jeśli już je masz, cała reszta staje się banalnie prosta. Samo umieszczenie nasion w ziemi to kilka sekund pracy. Naprawdę trudno popełnić tu błąd. Czy Twój ogród spełnia cztery podstawowe warunki, które zostały wymienione powyżej?

Woda, czyli rośliny też lubią wypić

Czy zapewniasz swoim roślinom odpowiednią glebę?

To proste, a mimo to część osób ma z podlewaniem problemy. Jeśli wyjeżdżasz na długo i zostawiasz działkę bez podlewania, to nic dziwnego, że kwiaty rosną bujniej u sąsiada, który w tym czasie o nie dba. W takiej sytuacji pozostaje montaż systemu nawadniającego lub częstsze wizyty w ogrodzie. Poniżej kilka innych ważnych zasad:

  • podlej ziemię bardzo obficie w momencie sadzenia.

To najważniejszy czas dla rozwoju rośliny, a bez wody siewki po prostu nie wzejdą.

  • Nie podlewaj bardzo zimną wodą.

Woda z ogrodowego węża często jest lodowata – jeśli podlewasz nią delikatne rośliny, to możesz je osłabić. Podlewaj deszczówką lub pozwól wodzie odstać na słońcu.

  • Zadbaj o zdrową glebę, zanim podlejesz grządkę.

Bardzo złej jakości gleba nie przyjmie wody. Jeśli grządka nie jest przekopana, woda zatrzyma się na jej powierzchni. Długo nieuprawianą ziemię spękaną od suszy najpierw trzeba przygotować na przyjęcie wody i sadzenie.

Słońce lub inne źródło światła

Bardzo często początkujący ogrodnicy robią pierwsze sadzonki na parapecie. Zniechęcają się, widząc blade liście i rachityczne łodyżki. Nieudane próby to nie ich wina! Rośliny do rozwoju potrzebują światła, a tego rzadko jest odpowiednio dużo na parapecie. Warto zainwestować w mini-szklarnię, a w ogrodzie sadzić tak, by rośliny miały odpowiednio dużo słońca. Niektóre rosną dobrze tylko w lekkim cieniu, a dla innych ciągłe nasłonecznienie jest kluczowe.

Ziemia, czyli sprawdź skład swojej gleby

Dobra ziemia to najważniejszy czynnik wpływający na kondycję roślin. Znacznie ważniejszy, niż to, czy masz rękę do roślin.

Czy jeśli patrzysz na swój ogródek i widzisz piasek i kamienie to oznacza, że musisz zainwestować w tony ziemi ogrodniczej ze sklepu? Oczywiście nie!

Zacznij od diagnostyki gleby, to znaczy zbadaj skład ziemi na swoim podwórku. Nie polegaj na oznaczeniach rolniczych (I, II, III klasa gleby), bo nie zawsze są dokładne. Zamawiając profesjonalną ocenę stanu gleby, dowiesz się od razu, co będzie u Ciebie dobrze rosło i jak możesz poprawić stan ziemi. Wystarczy zamówić zestaw do diagnostyki gleby i pobrać próbkę. Nie będziesz musiał dłużej zgadywać i zyskasz „rękę do roślin”…

Nasz zestaw do diagnostyki gleby w akcji.

Czas, czyli dobry timing

Zdarza się, że postępujesz zgodnie z informacją na paczce nasion i nic z tego nie wychodzi. Pamiętaj, że klimat w zimnych Suwałkach jest inny niż w lubuskim, gdzie udaje się nawet uprawiać wino. Na Podlasiu sezon wegetacyjny zaczyna się nieco później niż w Warszawie. Daty podane w poradnikach traktuj więc orientacyjnie, kierując się własnym rozsądkiem i obserwacją pogody.

Jeśli już wiesz, że w Twoim ogrodzie możesz mieć problemy z którymś z powyższych czynników, łatwo możesz to naprawić. Nie zastanawiaj się, czy masz rękę do roślin. Zacznij od gleby, bo to podstawa niezależnie od tego, jakie rośliny wybierzesz do swojego ogrodu. Zobacz, jak działa Diagnostyka Gleby.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ ...

© 2024 All rights reserved diagnostykagleby.pl